Izgradnja mira i suočavanje s prošlošću

 

09.06.2026 08:20
Slika
 
Izgradnja mira i suočavanje s prošlošću

Piše:Mirsad Alić,prof.

U periodu od 5. do 8. juna, 12 učenika prvih razreda naše škole sa profesoricama Mirelom Razić i Majdom Mišković, imalo je priliku učestvovati na studijskoj posjeti u okviru projekta „Izgradnja mira i suočavanje s prošlošću“, u kojem učestvuje devet srednjih škola iz Bosne i Hercegovine.
 
Studijsku posjetu započeli smo obilaskom Memorijalnog centra Potočari i Srebrenice, zajedno sa učenicima iz Goražda i Mostara.

Kroz razgovore i edukativne aktivnosti učili smo o događajima koji su obilježili genocid u Srebrenici, njenom značaju danas, ali i o načinima na koje možemo graditi mirniju i sigurniju budućnost.

Našu priču nastavili smo u Tuzli, gdje smo posjetili Memorijalni centar Kapija te pogledali film Kapija, koji govori o tragediji koja se dogodila 25. maja 1995. godine, kada je granata ispaljena sa položaja Vojske Republike Srpske usmrtila 71 mladu osobu, a više od 200 ranila.

Putovanje smo završili u Sarajevu obilaskom Muzeja ratnog djetinjstva, Historijskog muzeja Sarajevo te Suda Bosne i Hercegovine. Kroz dijalog sa veteranima iz tri različite strane uključene u rat, razgovor sa Majkama Srebrenice, učesnicima Žive biblioteke, žrtvama seksualnog nasilja tokom rata i brojne neformalne diskusije među učesnicima, stekli smo nova znanja, razumijevanje i različite perspektive o prošlosti naše zemlje.

Pored novih saznanja o ratu u Bosni i Hercegovini, ova studijska posjeta omogućila nam je da upoznamo vršnjake iz različitih sredina, razvijemo nova prijateljstva i radimo na rušenju predrasuda i društvenih podjela.

Ono što nas je sve povezalo bila je zajednička želja da kroz dijalog, razumijevanje i neformalno obrazovanje gradimo mir.
0 0
© 2026 smstz.skolatk.edu.ba. Napravljeno sa mojWeb 2.10.5 | LEFTOR